گرانی ارز چه تاثیری بر شرکت های کوچک و بزرگ می گذارد


چند وقت پیش با خبر اخراج ۱۷۵ نفر از کارمندان دیجی کالا رو به رو شدیم!

شاید این خبر باعث شود کمی مسئولین به خودشان بیایند که چقدر وضعیت کسب و کار ها و به خصوص کسب و کار های آنلاین این روز ها خراب است! و چه فشار هایی را مدیران و کارمندان متحمل می شوند!

گرانی بی سابقه ارز باعث شده شرکت های کوچک و بزرگ برای تهیه منابع خود دچار مشکلات فراوانی شوند به طوری که هزینه بعضی شرکت ها در مدت ۶ ماه گذشته ۴ تا ۵ برابر شده!

اکثر استارت آپ های ایرانی که در زمینه تجارت آنلاین فعالیت می کنند به شرکت های خارجی وابسته هستند و ماهانه مبالغی را جهت تهیه منابع سخت افزاری و نرم افزاری خود هزینه می کنند. شما تصور کنید یک شرکت کوچک قبل از این گرانی ها برای تهیه یک عدد سرور جهت میزبانی وب سایت و اپلیکیشن خود حدود ۵۰ یورو هزینه می کرده که در ۷ ماه گذشته مبلغی حدود ۲۵۰۰۰۰ تومان بوده! و حالا در کمتر از ۷ ماه این هزینه ۵ برابر شده که این فقط شامل یکی از سرور های شرکت می شود یعنی در حال حاضر برای خریداری همان سرویس باید ماهانه مبلغ ۱ میلیون تومان تا ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان هزینه کند! و این افزایش هزینه ها در مدت بسیار کمی اتفاق افتاده! یک شرکت کوچک چگونه می تواند در مدت ۶ ماه درآمد خود را ۴ یا ۵ برابر کند تا از پس هزینه های خود بر آید آن هم در وضعیتی که احتمالا با کاهش درآمد به دلیل کاهش قدرت خرید مردم هم رو به رو می شود! البته در مثال بالا هزینه یکی از سرویس های مورد نیاز شرکت ها محاسبه شد که حداقل هزینه است و شرکت ها از چندین سرور و سرویس خارجی استفاده می کنند که هر ماه نیاز به خرید ارز جهت تمدید دارند!

کاملا مشخص است که شرکت های کوچک به دلیل منابع مالی محدود مدت کوتاهی را در این وضعیت دوام می آورند که در نهایت در صورتی که نتوانند هزینه های خود را از درآمد تامین کنند ورشکسته شده و شرکت های بزرگ هم مجبور به اخراج کارمندان خود می شوند!

استارت آپ ها هرچقدر هم که تلاش می کنند باز هم انگار سرعت افزایش نرخ ارز از سرعت افزایش درامد آن ها بیشتر است!

زمانی که همه نگران گرانی خودرو و طلا هستند کسب و کار ها در حال نابودی هستند!

خبر اخراج کارمندان دیجی کالا چراغ قرمزی است برای مسئولین چرا که شرکت های کوچک تر در سکوت خبری در حال فروپاشی هستند!

سوالی که از مسئولان داریم این است :

چرا به وضعیت کسب و کار ها و بخصوص شرکت های کوچک توجهی نمی شود و چرا قیمت ارز قابل کنترل نیست؟! این وضعیت تا کی ادامه خواهد داشت؟!


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *