بلاک چین چیست؟


توی این مطلب قصد دارم تکنولوژی بلاک چین رو به زبان ساده برای شما توضیح بدم تا با ماهیت اون آشنا بشید!

بلاک چین چیست؟

درواقع بلاک چین یک پایگاه داده توزیع شده ( یا به اشتراک گذاشته شده) است!

برای شما مثالی میزنم که بهتر متوجه شوید : بانک ها , اطلاعات حساب کاربران و سپرده های آن ها را در یک مرکز و پایگاه داده بزرگ ذخیر می کنند و اطلاعات تمامی مشتریان از این مرکز فراخوانی می شود اما در ارز دیجیتالی مانند بیت کوین که از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کنند موضوع کمی متفاوت است! در بیت کوین به این دلیل که نمی توان از یک پایگاه داده استفاده کرد ( به دلیل ماهیت بیت کوین و مشکلات امنیتی در صورت استفاده از یک پایگاه داده )  از فن آوری بلاک چین استفاده شده به این شکل که بجای استفاده از یک پایگاه داده بزرگ آن را به چندین پایگاه داده کوچک که بلاک نامیده می شود تقسیم کرده است. تمامی این بلاک ها به یکدگیر متصل هستند درواقع هرکس که از بیت کوین استفاده می کند یک نسخه از کل این پایگاه داده که زنجیره بلاک نامیده می شود را دارد! این پایگاه داده از بین نمی رود و امنیت بسیار بالایی دارد به همین دلیل از آن در تراکنش های آنلاین و ارز های دیجیتال استفاده می شود

درحالی‌که عده‌ی زیادی فکر می‌کنند تنها کاربرد بلاک چین، استفاده در بیت کوین است، ریچارد مولدز (Richard Moulds) مدیر ارشد شرکت امنیت الکترونیکی سیلز (Thales e-Security) می‌گوید: «بلاک چین می‌تواند اعتماد مردم به اینترنت را افزایش دهد؛ به‌عنوان‌مثال می‌تواند علاوه بر متصل کردن اشیا به یکدیگر و اینترنت، رابطی برای تراکنش‌های مالی بین مردم و اشیا مختلف نیز باشد.»

فناوری بلاک چین تقریباً مانند امضای دیجیتال عمل می‌کند. گرت استیفنز (Gareth Stephens) رئیس بخش توسعه طرح‌ها در شرکت انگلیسی جمع‌آوری اطلاعات جی.بی.جی (GBG) می‌گوید: «بلاک چین یک پلتفرم توزیع‌‌شده است که امکان انتقال اطلاعات از یک مکان به مکان دیگر را با امینت بالا فراهم می‌کند.» استیفنز می‌گوید: «در حقیقت نکته‌ی اصلی فناوری بلاک چین، قدرت بسیار بالای تنظیم خودکار آن است.»

بلاک چین یک فناوری متن‌باز است و کسی صاحب آن نیست، این فناوری یک مجری مرکزی برای تأیید تراکنش‌های انجام شده ندارد و به‌صورت خودکار شبکه را تنظیم می‌کند همچنین این شبکه غیر قابل هک شدن است و شفافیت قابل توجهی بر آن حاکم است.

تکنولوژی بلاک چین چگونه کار می کند؟

هر تراکنش یک کد هش (Hash( 64 کاراکتری تولید می‌کند. این کد با کد هش قبلی ترکیب می‌شود تا یک بلاک جدید ایجاد کند. هر بلاک با استفاده از بلاک‌های جدید، یک ترتیب خطی، زمانی و رشته کاراکترهای یک‌بارمصرف تولید می‌شود. به همین دلیل دست‌کاری و ایجاد اطلاعات نادرست و غیرقابل ردیابی، تقریباً غیرممکن است.

در حال حاضر سامانه‌های اداری و بانک‌ها در معرض جرائم سایبری قرار دارند؛ اما بلاک چین می‌تواند جلوی همه‌ی آن‌ها را بگیرد. بلاک چین می‌تواند با استفاده از جایگزین کردن پردازش‌های موجود پیچیده‌، تمام تراکنش‌های انجام شده را ضبط و نگهداری کند.

دیو ریسیزین (Dave Hryciszyn) مدیر بخش فناوری و راهبردهای شرکت انگلیسی هدلاندن (HeadLondon) می‌گوید: «بلاک چین پایگاه داده‌ای است که محیط امن یکپارچه‌ای را در محیط‌های ناامن ایجاد می‌کند. به این معنا که تمام اطلاعات معاملات انجام‌ شده در هر صنعتی را ذخیره می‌کند. می‌توان از این فناوری در زمینه‌های مالی، حسابرسی، پزشکی و صنعتی نیز استفاده کرد.»

از بلاک چین در چه مواردی می توان استفاده کرد؟

در حال حاضر بیشترین استفاده از این تکنولوژی در ارز های دیجیتال و معاملات آنلاین می باشد اما این تنها کاربرد بلاک چین نیست! از بلاک چین می توان در صنعت , پزشکی , بانک ها , و بسیاری از بخش های دیگر استفاده کرد! حتی در انتخابات ریاست جمهوری!

در حال حاضر اپلیکیشن هایی طراحی شده اند که از این تکنولوژی استفاده می کنند مانند اپلیکیشن های اشتراک موزیک.

تلگرام نیز قصد استفاده از این تکنولوژی را دارد و شاید اولین پیام رسانی است که از این تکنولوژی استفاده می کند. شاید برای شما سوال باشد استفاده از این تکنولوژی در تلگرام چه مزیتی برای ما دارد!

تلگرام جهت ارائه ارز دیجیتال خود بنام گرام (Gram) و ایجاد امکان پرداخت های درون برنامه ای در حال راه اندازی شبکه غیر قابل نفوذی بنام “شبکه باز تلگرام” یا به اختصار TON است! این شبکه که بعد از بیت کوین و اتریوم به عنوان پدیده نسل سوم  تکنولوژی بلاک چین معرفی می شود علاوه بر غیرقابل نفوذ بودن فیلتر هم نمی شود! و این یعنی تحت هیچ شرایطی دسترسی کاربران به تلگرام قطع نمی شود! و این خبر خوشی است برای کاربرانی که قرار است تلگرام در کشور آن ها فیلتر شود یا اینکه تا حالا فیلتر شده است!

تلگرام به منظور ارائه این سرویس ها و خدمات جدید خود در حال ارتقا این تکنولوژی است و پروژه تلگرام ایکس به همین دلیل آغاز شده.

نویسنده : سامان قدری


2 پاسخ به “بلاک چین چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *