فیلتر شدن تلگرام در سال ۹۷! درست یا غلط؟


بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرده که تلگرام حداکثر تا پایان فروردین ۹۷ فیلتر می شود و جای خود را به پیام رسان های بومی مانند سروش میدهد!

خبری که کاربران تلگرام را در شک فرو برد!

اما دلیل فیلتر شدن تلگرام چیست؟ طبق گفته بروجردی از جمله دلایل فیلتر شدن تلگرام نقش مخرب آن در بحران های سال گذشته بوده و اینکه ما امروز در فضای مجازی به این توانمندی رسیده ایم که یک سامانه ملی را تعریف کنیم؛ مانند سروش و ظرفیت های دیگر!

سرویس های پیام رسان ملی مانند سروش تمامی کپی های ناقص و ضعیفی از سرویس های پیام رسان خارجی مانند تلگرام هستند! سروش در حال حاضر ۳ میلیون کاربر ایرانی دارد! اما آیا بعد از فیلتر شدن تلگرام – ۴۰ میلیون کاربر ایرانی تلگرام به پیام رسان های ایرانی کوچ می کنند؟!

آیا کاربران ایرانی به پیام رسان های ملی اعتماد می کنند؟! پاسخ این سوال کمی مشکل است و باید دید چه اتفاقی خواهد افتاد اما بشخصه هیچ علاقه ای به استفاده از سرویس های پیام رسان ایرانی ندارم! و ترجیح می دهم از سرویس های مشابه خارجی استفاده کنم

اما آیا فیلتر شدن تلگرام کار درستی است یا خیر؟

با بررسی تعداد کاربران , کانال ها و گروه های تلگرامی می توان گفت که فیلتر شدن تلگرام ضرر و زیان های مالی و غیرمالی بسیاری می تواند به اشخاص و شرکت ها وارد کند! در حال حاضر تلگرام بیش از ۴۰ میلیون کاربر ایرانی , ۱۷۰۰۰۰ کانال! از این تعداد کانال ۱۱۰۰۰ کانال بیش از ۵۰۰۰ عضو دارند!

بدون شک شما هم در تعدادی از کانال های تلگرامی عضو هستید و حتما می دانید که مدیران این کانال های پربازدید از طریق تبلیغات کانال خود کسب درآمد می کنند و ما مدیران تلگرامی داریم که ماهانه بیش از ۲۰۰۰۰ میلیون تومان درآمد دارند! و حالا تصور کنید این منبع درآمد قطع شود!

جدا از موضوع اشتغالزایی که این سرویس برای کاربران ایرانی انجام داده اکثر شرکت ها و بازاریان از تلگرام برای معرفی محصولات خود و ارتباط با مشتریان خود استفاده می کنند! حالا شما تصور کنید این امکان از شما گرفته شود! آیا آن حجم بالای کاربران را می تواند به سرویسی مثل سروش منتقل کرد؟ تقریبا برای ارتباط با مشتری ها ما خیالمان راحت است که همه از تلگرام استفاده می کنند! که این بسیاری از هزینه ها را کاهش داده! اما آیا پیدا کردن مشتریان و کاربران هدف در پیام رسان سروش هم به همین راحتی است؟ پاسخ کاملا مشخص است! خیر!

یکی دیگر از دلایل فیلتر شدن تلگرام می تواند این موضوع باشد که پیام رسان های ملی توانایی رقابت با این سرویس هارا ندارند! و دولت به منظور حمایت از آن ها تصمیم بر فیلتر کردن تلگرام گرفته!

متاسفانه این کار موجب نابودی یا حداقل پایین آمدن درآمد بسیاری از کسب و کار های آنلاینی می شود که بر پایه تلگرام راه اندازی شده اند! و بدون شک روش حمایت صحیح از سرویس های بومی حذف سرویس های خارجی نیست!

 نظر شما چیست؟ آیا فیلتر شدن تلگرام کار درستی است یا خیر؟

,

4 پاسخ به “فیلتر شدن تلگرام در سال ۹۷! درست یا غلط؟”

  1. مطماً هستم اگه ناممکن ممکن بشه و کاربران ایرانی به پیام رسان داخلی اعتماد کنند و بخوان ازش استفاده کنن تو ساعات اول سرور پیام رسان داخلی از کار میفته 😐

    • این اتفاق قبلا افتاده. آخرین باری که تلگرام فیلتر شد با تبلیغ زیاد پیام رسان سروش عده ای به این پیام رسان رفتن که موجب قطعی اون شد! و بدون شک بازم این اتفاق میفته با اینکه در این چند ماه سرمایه گذاری هایی روی پیام رسان سروش شده تا مشکل کندی و قطعیش رفع بشه

  2. واقعا مسخرست، من وافعا دوست ندارم از پیامرسان های داخلی استفاده کنم.اگه فیلتر هم بشه تلگرام بازهم از فیلتر شکن استفاده میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *